Leasing pracowniczy to coraz powszechniejsza w Polsce metoda na pozyskiwanie pracowników do firm. Na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest leasing pracowniczy?
Leasing pracowniczy polega na wynajmowaniu pracowników określonym firmom, z uwzględnieniem charakterystyki pracy i zadań, a także czasu. Metodę tę warunkuje umowa między klientem a firmą leasingującą.
Firma na podstawie informacji od klienta przeprowadza proces rekrutacji, zatrudnia i deleguje pracowników do danej firmy. Jest ona również, w świetle polskiego prawa, pracodawcą danego zrekrutowanego. W związku z tym, to na niej ciąża obowiązki wynikające z prawa pracy, a także te związane z obsługą administracyjno-kadrową, takie jak: wypłacanie wynagrodzeń, odprowadzanie składek czy kontrolowanie i rozliczanie czasu pracy.
Jakie są zalety leasingu pracowniczego?
Zalet dla klientów korzystających z leasingu pracowniczego jest wiele. Należą do nich przede wszystkim:
- pozyskiwanie pracowników do konkretnych, przydzielonych zadań na określony;
- wszystkie formalne obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy obciążają firmę;
- redukcją kosztów związanych z kadrą;
- profesjonalnie rekrutowani pracownicy o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach.
Kto powinien korzystać z leasingu pracowniczego?
Z leasingu pracowniczego może skorzystać każda firma, która potrzebuje tymczasowego zwiększenia kadry. Takie rozwiązanie pomaga zoptymalizować budżet, ale wspiera w firmę w sytuacjach wymagających większej kadry, takich jak wzrost popytu na dane produkty lub usługi czy realizacji większych projektów.
Z usług firmy mogą korzystać zarówno firmy świetnie prosperujące i szybko rozwijające się, jak i te szukające oszczędności w obszarze HR, gdyż procesem rekrutacyjną i selekcją zajmuje się sama firma.
Podsumowując, leasing pracowniczy jest znacznym ułatwieniem dla firm, ale także doskonałym, rozwiązaniem dla pracowników. Ta innowacyjna metoda staje się pionierem wśród innych metod pozyskiwania pracowników.