Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? – 6 praktycznych porad i wskazówek

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? – 6 praktycznych porad i wskazówek

rozmowa rekrutacyjna okładka

Niezależnie od podejmowanej pracy rozmowa rekrutacyjna zawsze wiążę się ze stresem i chęcią pokazania się rekruterowi z jak najlepszej strony. Jako Interim Job prowadzimy procesy rekrutacyjne dla naszych Klientów i chcemy podzielić się wartościowymi poradami z przyszłymi Pracownikami.

Pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego jest stworzenie i zaakceptowanie CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać dobrze skonstruowane CV, zajrzyj do naszego artykułu Jak napisać CV? Praktyczne porady i wskazówki. Kolejnym etapem jest rozmowa rekrutacyjna. Jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!

Skup się na swoich mocnych stronach

 Jeśli rekruter zaprosił Cię na rozmowę, oznacza to, że Twoje CV wydało mu się atrakcyjne, a kompetencje są wystarczające na dane stanowisko. To bardzo dobry sygnał. Podczas rozmowy rekrutacyjnej podkreślaj swoje doświadczenie i atuty, które mogą działać na korzyść rozwoju firmy i postawią Cię w pozycji profesjonalisty. Możesz stworzyć w głowie listę projektów, prac, którymi możesz się pochwalić i przy stosownej okazji opowiedzieć o nich rekruterowi.

Zadbaj o schludny wygląd

Nie na każdej rozmowie rekrutacyjnej niezbędny jest garnitur i krawat. Ważna jest schludność i dbały wygląd. Pamiętaj, że na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia masz zaledwie kilka sekund. To właśnie na wygląd zwraca się uwagę w pierwszej kolejności.

Mowa niewerbalna

Oczywiście to, w jaki sposób się wypowiadasz, jest bardzo ważne, jednak mowa niewerbalna również odgrywa znaczącą rolę. Warto zapoznać się z symboliką gestów, aby zostać lepiej odebranym przez rekrutera. Unikaj skrzyżowanych ramion lub rąk w kieszeni. To gesty, które świadczą o lekceważeniu i zamkniętym stosunku do drugiej osoby. Postaw na naturalność, a przede wszystkim dużo uśmiechu!

Pamiętaj, co znajduje się w Twoim CV

Nie ma bardziej krępującej sytuacji niż nieznajomość tego, co sami o sobie napisaliśmy. Przed spotkaniem warto zajrzeć kilka razy do naszego CV, aby uniknąć niespodziewanych pytań, dotyczących, chociażby długości pracy w poprzednich firmach lub konkretnych umiejętności.

Zwróć uwagę na język

Pamiętaj, iż na rozmowie rekrutacyjnej, niezależnie od stanowiska, zawsze rozmawiasz z Twoim przełożonym. Jeśli atmosfera rozmowy pozwoli na używanie mowy potocznej lub sam rekruter zwraca się do Ciebie na  “Ty” – to bardzo dobry znak! Jeśli jednak zachowuje dystans, dostosuj się do formy rozmowy.

Przygotuj się na niewygodne pytania

Nie zawsze rekruter ma asy w rękawie w postaci pytań o poprzednie prace, jednak warto być na nie przygotowanym. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładów z rozmów rekrutacyjnych innych osób oraz pytań, które mogą przytrafić się również Tobie. Ważne jest, aby zawsze odpowiadać w zgodzie z prawdą, jednak w taki sposób, aby nie zniechęcić do siebie rekrutera i nieustannie podkreślać profesjonalizm.

Mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie przydatne i zwrócisz uwagę na powyższe punkty podczas szykowania się do rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj również, że bardzo często liczy się samo doświadczenie i jeśli jest wystarczające na konkretne stanowisko – obroni się samo!