Leasing pracowniczy – czym jest i na czym polega?

Leasing pracowniczy – czym jest i na czym polega?

Leasing pracowniczy to coraz powszechniejsza w Polsce metoda na pozyskiwanie pracowników do firm. Na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy polega na wynajmowaniu pracowników określonym firmom, z uwzględnieniem charakterystyki pracy i zadań, a także czasu. Metodę tę warunkuje umowa między klientem a firmą leasingującą.

Firma na podstawie informacji od klienta przeprowadza proces rekrutacji, zatrudnia i deleguje pracowników do danej firmy. Jest ona również, w świetle polskiego prawa, pracodawcą danego zrekrutowanego. W związku z tym, to na niej ciąża obowiązki wynikające z prawa pracy, a także te związane z obsługą administracyjno-kadrową, takie jak: wypłacanie wynagrodzeń, odprowadzanie składek czy kontrolowanie i rozliczanie czasu pracy.

Jakie są zalety leasingu pracowniczego?

Zalet dla klientów korzystających z leasingu pracowniczego jest wiele. Należą do nich przede wszystkim:

  • pozyskiwanie pracowników do konkretnych, przydzielonych zadań na określony;
  • wszystkie formalne obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy obciążają firmę;
  • redukcją kosztów związanych z kadrą;
  • profesjonalnie rekrutowani pracownicy o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach.

Kto powinien korzystać z leasingu pracowniczego?

Z leasingu pracowniczego może skorzystać każda firma, która potrzebuje tymczasowego zwiększenia kadry. Takie rozwiązanie pomaga zoptymalizować budżet, ale wspiera w firmę w sytuacjach wymagających większej kadry, takich jak wzrost popytu na dane produkty lub usługi czy realizacji większych projektów.

Z usług firmy mogą korzystać zarówno firmy świetnie prosperujące i szybko rozwijające się, jak i te szukające oszczędności w obszarze HR, gdyż procesem rekrutacyjną i selekcją zajmuje się sama firma.

Podsumowując, leasing pracowniczy jest znacznym ułatwieniem dla firm, ale także doskonałym, rozwiązaniem dla pracowników. Ta innowacyjna metoda staje się pionierem wśród innych metod pozyskiwania pracowników.